MESTRE BIMBAZa twórce Capoeira Regional uważa się MESTRE BIMBA - Manoel dos Reis Machado urodzonego 23 Listopada 1899 roku. W roku 1932 roku otworzył On pierwszą w Brazylii akademie capoeira w dzielnicy w której mieszkał, by 10 lat później (1942 roku) otworzyć drugą akademie w centrum Salvadoru na ulicy das Laranjeiras, gdzie do dnia dzisiejszego mieści się akademia capoeira grupy ACMB - ASSOCIAÇO DE CAPOEIRA MESTRE BIMBA. Dzięki niemu capoeira trenowana dotychczas na ulicach i placach zaczyna przenosić się do akademi.

 

Mestre Bimba do pierwotnej capoeira, opartej na harmonicznych ruchach, płynnych przejściach i zręczności, podstępności i żarcie, wprowadził szybsze i bardziej techniczne kopnięcia i uniki z innych sztuk walki. To co z tego połączenia powstało nazwał LUTA REGIONAL BAIANA a z czasem Capoeira Regional Baiana.

 

MESTRE BIMBA23 lipca 1953 roku po pokazie Capoira w pałacu Prezydenckim Capoeira zostaje uznana za sport narodowy Brazylii. Rok później Mestre Bimba dostaje tytuł nauczyciela sportu. Uniwersytet Bahia nadaje mu tytuł dr. honoris causa.

 

W swojej akademii prowadził on treningi dla ludzi z różnych warstw społecznych i o różnym kolorze skóry wyznając zasadę, że wszyscy są równi niezależnie od pochodzenia i wykształcenia.

Drukuj